artist

sculptor

modeler

designer

Restorer

“Tento životopis není o síle a odvaze amerického akčního hrdiny trpícího nedostatkem pudu sebezáchovy, ani o výmluvnosti a vychytralosti českého vojáka Švejka. Nemá v sobě nic z nadlidských schopností Supermana, ani Létajícího Čestmíra. A přesto se vyznačuje vzletností i typicky lidskou nízkostí, mezi kterými udržuje rovnováhu, jako při chůzi po provaze: na jedné straně dokonale vyvedený mistrovský kus, na straně druhé „slepecké“ tápání talentovaného učně; obhroublá masa neživé matérie i křehká filozofie němého klauna; všudypřítomný glanc i vratký, ale elegantní balanc! A o kom (nebo o čem) je vlastně řeč? Dámy a pánové, představuji Vám život i dílo zkušeného řemeslníka a mladého, avšak nadějného umělce-sochaře – Martina Chmelaře.

První, vratký krok do neznáma podnikl 1. dubna 1985, kdy se stal, stejně jako my všichni, novým čestným členem „Uživatelů života“. Už toto samotné aprílové vykročení bylo úvodním žertem předznamenávajícím veškerý jeho další pohyb po světě. Z neopatrného chodce, který sem tam narazí hlavou do zdi či do výstražné tabule s nápisem „STOP“, se časem stal ostražitý lovec příležitostí, jenž miluje výzvy a rád překonává vlastní STROP. Jeho oborem je bavení lidí, k němuž využívá sochařské nástroje a různý „tentononc“. Promlouvá skrze sochařskou hlínu, do které obléká své myšlenky, aby sám zůstal před publikem nahý. Je harlekýnem bez masky, který se nechlubí svým svrškem, nýbrž hloubkou, z níž vyvěrá jeho vlastní, barvitá práce.

Ta je u nás – v Čechách i na Moravě – hodnocena poměrně vysoko. Za své realizace v různých materiálech sesbíral již několik ocenění. Jeho rané dílo přitom vznikalo doslova na koleni, podpíráno jen vytrvalou činorodostí, skálopevnými nervy a soustředěným, kamenným výrazem. A právě kámen nebo kov jsou materiály, které umí přerůst čas a odolat destruktivnímu vlivu pomíjivosti. Socha z pískovce či bronzu tak nad nástrahami času vítězí a vyhrazuje si právo na svou trvalou existenci.”

Miloš Šolc


exhibitions
shows

September 2017 – Collective exhibition – Acheron Czech Funeral Design / České centrum, Paris
Exhibition of urns

July 2017 – Collective exhibition – Acheron / Galerie Kvalitar / Prague
Exhibition of urns

July 2014 – Fair – Design a Mezinárodní filmový festival / Karlovy Vary
Exhibition of original jewelery

August 2014 – Fair – Design Meetings / Tábor
Exhibition of original jewelery

December 2014 – Fair – Urban Market / Tržnica, Bratislava
Exhibition of original jewelery

September 2013 – Exhibition – Jiným okem / Chateau Skalička, Zábřeh
Exhibition of sculptures and urns

July 2013 – Collective exhibition – Hlava a portrét / galerie SALVA QUARDA, Litoměřice
Association of Sculptors of Bohemia

July 2013 – Collective exhibition – SALON 2013 / Staroměstská radnice v Praze
Association of Sculptors of Bohemia

April 2013 – Fair – Holešovice Fashion market / Pražská tržnice Praha
Exhibition of original jewelery

March 2012 – Exhibition – Jinýma očima / Televizní klub v Rohlíku, Kavčí hory
Exhibition of sculptures and urns

August 2008 – Exhibition – Kovářské fórum / Hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou
Exhibition of sculptures